Charakterystyka popularnych urządzeń kominkowych

wkłady kominkowe
Opracowanie: LAUDEL
Większość urządzeń kominkowych wykonanych jest z żeliwa, materiału doskonale magazynującego i długo oddającego ciepło, od lat sprawdzonego w ogrzewnictwie. Korpus wykonany jest z odlewanych elementów żeliwnych, połączonych wzajemnie za pomocą połączenia kielichowego, uszczelnionego masą żaroodporną. Całość skręcona jest śrubami z nakrętkami umieszczonymi po zewnętrznej jego stronie.
Wszystkie elementy żaroodporne służące uszczelnieniu: masa, sznur, podkładki nie zawierają azbestu.


Przeszklenie drzwiczek wykonane jest z szyby witroceramicznej odpornej na temperaturę 750O C. Szyba ta nie rozszerza się pod wpływem temperatury, wszelkie jej uszkodzenia mogą nastąpić tylko w przypadku uderzenia mechanicznego.
Urządzenia wyposażone są w popielnik, na którego fasadzie umieszczona jest regulacja dopływu powietrza do spalania.
Wszystkie części stykające się bezpośrednio z ogniem (ruszt, tylna ściana, deflektor, osłona szyby) są łatwo demontowalne. W razie zużycia można je łatwo zastąpić oryginalnymi elementami dostępnymi w dedykowanym serwisie.

Sprawność i moc grzewcza
Dzięki odpowiedniej konstrukcji naszych urządzeń ich nominalne moce grzewcze należą do najwyższych na rynku. Moce cieplne od 10 do 18 kW dla wkładów kominkowych i kaset z turbinami; 20 kW dla wkładu z płaszczem wodnym; 6 do 15 kW dla pieców wolnostojące pozwalają ogrzać pomieszczenia nawet o znacznych powierzchniach.
Wysoka sprawność oferowanych urządzeń to duże oszczędności w zużyciu drewna - jego składowaniu, wnoszeniu i usuwaniu popiołu w stosunku do tradycyjnych otwartych palenisk.
Najbardziej wydajne urządzenia osiągają sprawność powyżej 70%.

Wkład kominkowy zamknięty działa w dwóch obiegach powietrza:
wkłady kominkowe
Opracowanie: LAUDEL
OBIEG PIERWSZY to powietrze zasilające w tlen pomieszczenie i proces spalania, wychodzące jako spaliny kominem. Powietrze to wchodzi z zewnątrz budynku poprzez szczeliny okien lub czerpnię zamontowaną w pobliżu kominka. Następnie dostaje się do paleniska regulowanymi szczelinami na popielniku przechodząc przez ruszt, dodatkowo dostaje się też do paleniska przez wąską szczelinę wokół szyby ( system czystej szyby)

OBIEG DRUGI to powietrze z pomieszczenia wchodzące nawiewem w dole kominka ( minimum 10 dm2) i szczelinami wokół fasady wkładu do wnętrza kominka, opływające gorący korpus wkładu (odległość ok. 8 cm miedzy korpusem a izolacją) i nagrzane wychodzące do pomieszczenia poprzez kratki dyfuzyjne ( minimum 10 dm2) umieszczone w górnej części obudowy kominka.

Duże kratki wlotowa i wylotowa i brak przeszkód na jego drodze przebiegu, zapewniają szybkość nagrzewania pomieszczenia a także trwałość ruchomych elementów żeliwnych.

Uwaga:
Żeliwny wkład kominkowy oddaje ok. 30% mocy cieplnej poprzez szybę, a resztę poprzez ożebrowany korpus, dlatego podstawowym warunkiem jego poprawnego funkcjonowania jest niezakłócony odbiór ciepła od korpusu poprzez obieg powietrza tj. zachowanie odpowiednich wielkości kratek i odległości wokół korpusu.

Urządzenia kominkowe stałopalne dostępne w ofercie KOMO Sp. z o.o. spełniają wymogi europejskiej normy PN-EN 13229.

logo LAUDEL
Opracowanie: LAUDEL
Na podstawie: Komo Sp. z o.o.
Opracowanie: www.Laudel.pl
09-05-06 09:37
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.