Kostka zimą nie tylko z lodu

Kolekcja kostek brukowych firmy Polbruk
Opracowanie: Polbruk
Na podstawie: Polbruk
Kolorowa nawierzchnia oraz kręte, ogrodowe ścieżki to domena ciepłych, letnich i wiosennych dni. Jednak alejki zimą, skryte pod śniegową pierzynką i lodem, często pozwalają nam o sobie zapomnieć. Mroźne, zimowe miesiące odciskają na nich wyraźne piętno i niekiedy boleśnie weryfikują jakość materiałów użytych do wyłożenia nawierzchni wokół domu. Na co zwrócić uwagę, by uniknąć rozczarowania, pojawiającego się wraz z topniejącym śniegiem, radzi firma Polbruk.

Zalegające na chodnikach hałdy śniegu, pośniegowe błoto czy powierzchnia pokryta lodem to standardowy obraz zimowych miesięcy. Utrudnia to nasze poruszanie, a przy tym znacznie zwiększa ryzyko poślizgnięcia i nieszczęśliwego upadku. Gdy dołożymy do tego jeszcze nieestetyczne odbarwienia i pęknięcia, powstałe wskutek mrozu i stosowania preparatów odladzających, pojawia się nie lada problem. Dlatego też, warto już podczas wyboru rodzaju nawierzchni, zastanowić się i zwrócić uwagę na cechy, które pozwolą zapobiec takim przypadkom, a na pewno w dużej mierze je ograniczyć.

Łatwiej zapobiegać niż naprawiać
Kolekcja kostek brukowych firmy Polbruk
Opracowanie: Polbruk
Na podstawie: Polbruk
W zimowych warunkach doskonale sprawdza się betonowa kostka brukowa. Musimy jednak pamiętać, by była ona dobrej jakości i miała odpowiednie parametry techniczne. Jeżeli zależy nam na antypoślizgowej nawierzchni warto wybrać kostkę o powierzchni płukanej, która dzięki temu ma dużo większą przyczepność, np. kolekcje Polbruk Complex, Polbruk Avanti, Polbruk Beganit, czy Polbruk Paksos. Kiedy jednak decydujemy się na kostkę gładką, dobrze jest zwrócić uwagę na to, by górna warstwa nie była wcześniej polerowana. Rozwiązanie problemu śliskiej nawierzchni to jednak nie koniec. Materiał użyty do wyłożenia chodników i podjazdu eksploatowany jest przez cały rok, dlatego musi być również odporny na zmianę warunków atmosferycznych. W przypadku kostek brukowych szczególnie ważne są dwa parametry, czyli nasiąkliwość oraz mrozoodorność. Nasiąkliwość to nic innego jak podatność na wchłanianie wody, określana jako procent masy kostki. Im jest on wyższy, tym produkt jest mniej odporny na zimową aurę. Dopuszczalny poziom to 6 % masy, natomiast w przypadku kostek z kolekcji Polbruk wynosi on zazwyczaj mniej niż 5 %. Dobrze jest również zaimpregnować kostkę specjalnym preparatem, który dodatkowo wzmocni jej ochronę przed wilgocią. Drugi ze wspomnianych parametrów, to odporność na rozmrażanie i zamrażanie. Kostki poddaje się procesowi zamrażania i odmrażania z udziałem soli odladzających, a następnie po badaniu mierzy ilość złuszczonego materiału. Uzyskany wynik podaje się w kg/m², a zgodnie z obowiązującymi normami europejskimi nie powinien on przekraczać 1 kg/ m². Kostki z naszej oferty bez trudu spełniają to wymaganie. Uzyskane wyniki najczęściej nie przekraczają 0,2 kg/m².

By pozbyć się śniegu
Kolekcja kostek brukowych firmy Polbruk
Opracowanie: Polbruk
Na podstawie: Polbruk
Padający za oknami śnieg może cieszyć narciarzy i dzieci, natomiast właścicielom jednorodzinnych domków wróży męczące i czasochłonne odśnieżanie posesji. By móc bez przeszkód i bezpiecznie poruszać się po przydomowych ścieżkach, musimy je więc oczyścić z zalegającego śniegu i lodu. Jednym z coraz popularniejszych sposobów jest metoda termiczna, która polega na ułożeniu pod nawierzchnią automatycznie sterowanych specjalnych mat lub kabli grzewczych. Elektryczny system antyoblodzeniowy jest bez wątpienia bardzo wygodny, zważywszy na fakt, że można go stosować zarówno pod kamieniem, betonem, jak i kostką brukową. Jednym mankamentem jest dość wysoka cena i konieczność zastosowania jeszcze przed ułożeniem nawierzchni. W przypadku, gdy takiego systemu nie posiadamy to nawierzchnie wykonane z betonowej kostki brukowej możemy w sposób bezpieczny oczyszczać z zalegającego śniegu i lodu metodami tradycyjnymi poprzez zastosowanie środków odladzających, czy narzędzi ręcznych lub mechanicznych. Tak jak wspomniano powyżej, kostki brukowe Polbruk są odporne na działanie mrozu z udziałem soli odladzających. Należy jednak pamiętać, że kostka brukowa pod wpływem działania środków odladzających może ulec zanieczyszczeniu w postaci białych nalotów- wykwitów. Wykorzystując urządzenia i przyrządy do usuwania śniegu oraz lodu musimy uważać, by nie uszkodzić struktury nawierzchni. Betonowe kostki brukowe są bardzo odporne na mechaniczne urazy wynikające z normalnej eksploatacji- ruch kołowy i pieszy, jednak intensywne, udarowe usuwanie lodu może doprowadzić do naruszenia powierzchni i odprysków. Dlatego też tego typu prace należy wykonywać rozważnie i wybierać narzędzia nie powodujące uszkodzeń.

Huhuha, huhuha. Nasza zima zła. My się zimy nie boimy… Wybierając betonową kostkę brukową o odpowiednich parametrach, będziemy mogli zaśpiewać zgodnie ze słowami tej dziecięcej piosenki i zapomnieć o wiosennej wymianie nawierzchni.
Na podstawie: Fly PR
Opracowanie: Monika Makowska
11-12-15 09:20
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.