Dobór wykończenia ścian i podłóg to podstawa aranżacji wnętrz. Gama posadzek dostępnych na rynku jest ogromna i wciąż powiększa się o nowości wprawiające w istny zawrót głowy, np. panele podłogowe imitujące płytki czy płytki podłogowe imitujące panele. Do jakich zadań zostały stworzone i po co komu imitacje, skoro można ułożyć podłogę zarówno z płytek ceramicznych, jak i paneli podłogowych?
Nietypowe rozwiązania do nietypowych wnętrz
Oprócz tego, że dobrze mieć duży wybór wśród wszelakich produktów,
posadzki imitujące różne surowce są doskonałym rozwiązaniem do wykańczania wnętrz o nietypowych wymaganiach technicznych. W starych domach, w których stropy wykonane są z drewna i ocieplone starymi metodami, np. "polepą" (mieszaniną ciężkiej gliny z sieczką ze słomy i wapnia ), nie zaleca się wyrównywania posadzek wylewkami i układania płytek ceramicznych. Ciężar takiej mieszanki może wynosić nawet 200 kg na 1 m kw. Jeśli dołożymy do tego ciężar kleju i płytek ceramicznych, strop może nie wytrzymać. Doskonałym rozwiązaniem w tym wypadku mogą być panele podłogowe imitujące kafelki.
Opracowanie: MTM STYL
Na podstawie: MTM STYL
Panele podłogowe jak kafelki mają także zbliżone właściwości. Zbudowane są z trzech warstw, o łącznej grubości od 7 do 8 mm. Środkowa warstwa to najczęściej płyta HDF, od dołu znajduje się melamina o właściwościach hydrofobowych, a na wierzchu laminat z nadrukiem wzmocniony żywicą melaminową i powłokami ochronnymi. Panele są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie wilgoci, zupełnie jak płytki ceramiczne. Dzięki tym właściwościom znajdują zastosowanie zarówno w eleganckich salonach, jak i w kuchniach, łazienkach czy przedpokojach, gdzie posadzka jest silnie eksploatowana i narażona na uszkodzenia.
Panele płytkopodobne - Casa V4 marki Witex posiadają nawet 25-letnią gwarancję. Klasa ścieralności AC 4 gwarantuje wysoką wytrzymałość produktu, który można stosować w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu i obiektach użyteczności publicznej.
Opracowanie: CERAMSTIC
Na podstawie: CERAMSTIC
Panele podłogowe jak płytki, czy kafle podłogowe jak panele?
Poza sytuacjami, w których warunki techniczne determinują dobór materiałów wykończeniowych na posadzkę, wybór
podłogi zależy od indywidualnego gustu i planowanej aranżacji wnętrza.
Producenci płytek ceramicznych już dawno uzupełnili swoje kolekcje płytkami imitującymi panele. To ciekawe rozwiązanie łączy w sobie trwałość ceramiki z subtelnością drewna. Kafelki do złudzenia przypominają drewniane deski dzięki wysokiej jakości wybarwieniom oraz wytłoczeniom imitującym słoje i sęki.
Zarówno panele podłogowe imitujące kafelki oraz płytki ceramiczne produkowane na wzór podłóg drewnianych doskonale wpisują się we współczesne trendy aranżacyjne, takie jak stylizacje minimalistyczne i skandynawskie. Oba style bazują na odpowiednim łączeniu materiałów wykończeniowych, prostocie i funkcjonalności we wnętrzu. Najważniejsze są podłogi - zazwyczaj z drewna i wykończenie ścian, podczas gdy pozostałe elementy wyposażenia pełnią funkcje czysto użytkowe i uzupełniające wystrój.