Ściana w systemie Porotherm Dryfix

Jak postawić ścianę radzi Wienerberger – producent innowacyjnych systemów budowlanych.

Wyrównanie podłoża pod pierwszą warstwę pustaków
Opracowanie: Wienerberger
Na podstawie: Wienerberger
Jednym z najprostszych sposobów na wybudowanie ściany nowatorski system Porotherm Dryfix firmy Wienerberger. Nakładana „na sucho”, za pomocą pistoletu zaprawa Dryfix pozwala na szybkie wybudowanie ściany jednowarstwowej, która nie wymaga docieplenia. Natomiast cegły ceramiczne marki Porotherm to produkt z górnej półki, wyróżniający się doskonałymi parametrami izolacyjności termicznej, jak i ponadprzeciętną trwałością.

Od czego zacząć?
Pierwszym bardzo ważnym etapem budowy ścian Porotherm DRYFIX jest dokładne wyrównanie podłoża pod pierwszą warstwę pustaków. Fachowo wykonana pierwsza warstwa ułatwi układanie kolejnych. Należy przy użyciu niwelatora laserowego określić najwyższy punkt fundamentów, który staje się punktem wyjściowym.
Następnie za pomocą stojaków do poziomowania, reguluje się grubość oraz szerokość nanoszonej warstwy zaprawy w poszczególnych miejscach i wyrównuje listwą aluminiową.
Po uzyskaniu idealnie poziomej powierzchni bezpośrednio na zaprawę jest nakładana pierwsza warstwa pustaków. Układa się je już dalej tradycyjnie wzdłuż sznurka murarskiego, a wyrównuje za pomocą młotka i poziomnicy.

Szybkie i czyste murowanie
Wyrównanie zaprawy
Opracowanie: Wienerberger
Na podstawie: Wienerberger
Do wymurowania kolejnych warstw cegieł używa się już zaprawy Porotherm Dryfix. Najpierw za pomocą szczotki należy odkurzyć pustaki, a następnie zwilżyć pędzlem, aby zaprawa lepiej przylegała do podłoża. Zaprawa Dryfix pozwala na murowanie nawet w temperaturze -5°C, ale przy niższych temperaturach pustaki już nie wymagają zwilżania. Puszkę z zaprawą należy ok. 20 razy wstrząsnąć i przykręcić do pistoletu. Następnie mniej więcej w odległości ok. 5 cm od krawędzi cegły, po obu stronach nakładane są dwa równoległe paski zaprawy Dryfix, ok. 3 cm grubości każdy.

Jeżeli budujemy z cegły o mniejszej szerokości (8 cm lub 11,5 cm) wystarczy jeden pasek po środku. Pistolet do nakładania zaprawy umożliwia kontrolę dawkowania za pomocą spustu i śruby regulacyjnej. Zaraz po nałożeniu zaprawy należy rozpocząć układanie pustaków, gdyż jest ona gotowa do zespajania przeciętnie przez 5, a maksymalnie 10 minut. Jeżeli nie ułożymy pustaków we wskazanym czasie, należy zdjąć zaprawę i nanieść świeżą warstwę. Ustawiony pustak nie powinien być podnoszony ani przesuwany.

Do wykonania narożników, używane są specjalne pustaki uzupełniające połówkowe i narożnikowe. W narożnikach, zaprawę Dryfix nakłada się również na boczną powierzchnię pustaków.

Wyrównanie pierwszej warstwy pustaków
Opracowanie: Wienerberger
Na podstawie: Wienerberger
Wszystkie cegły Porotherm mają specjalny system „pióro+wpust” który sprawia, że układanie i dopasowywanie do siebie pustaków jest bardzo proste. Natomiast gotowa zaprawa Dryfix, nakładana za pomocą wygodnego pistoletu skraca czas murowania o 50%, a spoina ma doskonałe parametry wytrzymałościowe.

Murowanie w systemie Porotherm Dryfix to:
- Oszczędność czasu – łatwe i szybkie murowanie. Czysta i estetyczna budowa
- Możliwość murowania do -5°C
- Duża wytrzymałość ściany
- Możliwość budowania wszystkich grubości ścian
Na podstawie: Wienerberger
12-11-15 16:15
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.