Jak łączyć materiały we wnętrzu

Producenci współczesnych mebli tapicerowanych, starają się dogodzić indywidualnym gustom każdego klienta. Oferują bogatą kolorystykę, wzornictwo i podpowiadają jaką tkaninę wybrać, aby służyła nam przez wiele lat.

Spośród szerokiej oferty materiałów obiciowych znajdzie się zarówno coś dla posiadaczy małych rozrabiaków, jak i dla zwolenników najnowszej mody i designu.
narożnik
Opracowanie: MM Collection
Na podstawie: MM Collection

Dla każdego coś dobrego
Problem pojawia się wraz z podjęciem decyzji – jaki materiał obiciowy będzie najlepszy? Popisane długopisem ściany i poduszki, brudne ślady łap na kanapie - to niemała przeszkoda w utrzymaniu trwałości i czystości mebli. Dobrym wyborem dla osób, które chcą, aby tkanina wyglądała ładnie, a jednocześnie była trwała powinien być mebel wypoczynkowy obity tkaniną flokową, szenilową lub mikrofazą.

- Mikrofaza, a więc tkanina hydrofobowa jest jedną z najbardziej wytrzymałych tkanin, idealnie naciąga się na mebel oraz posiada powłokę, która zapobiega wchłanianiu się zabrudzeń. Dzięki swoim właściwościom łatwo utrzymać ją w czystości, a woda nie wsiąka w materiał tylko zostaje na powierzchni - zauważa Magdalena Bosak z firmy meblowej MM Collection.

Tkanina flokowa przypomina swoim wyglądem skórę, a dzięki dobrym parametrom ścieralności ma dużą odporność na zabrudzenia. Oprócz ściśle praktycznego zastosowania, posiada również walory estetyczne i przy tym jest miła w dotyku. Wybierając modną i trwałą tkaninę obiciową tkaną, należy również zwrócić uwagę na jej splot – im jest on gęstszy, tym materiał bardziej wytrzymały. Najbardziej uniwersalnym materiałem jest skóra naturalna, która nie przyciąga kurzu, łatwo się czyści i nie zawiera sztucznych składników, co docenią głównie alergicy.

Na długie lata?
Najlepszym sposobem na zachowanie pierwotnego wyglądu materiału i jego właściwości jest umiejętna konserwacja. - Dostępne w sklepach produkty do impregnacji materiałów obiciowych stosuje się średnio raz na trzy miesiące. Na powierzchni tkaniny tworzy się powłoka, dzięki której plamy czy zabrudzenia nie wnikają natychmiast w jej głąb, pozwalając nam szybko „zareagować” – tłumaczy Magdalena Bosak.
Nie powinno się stosować mocnych środków chemicznych, ani odkurzaczy do prania dywanów, gdyż wpływają one na zużycie i szybsze niszczenie tkaniny. Jeśli mebel jest odpowiednio konserwowany, w większości przypadków wystarczy woda i ścierka z mikrofibry.

Sztuka łączenia
Wybierając mebel wypoczynkowy nie trzeba decydować się na jeden rodzaj materiału. Tkaniny i ich kolory można ze sobą łączyć, co daje jeszcze ciekawszy efekt wizualny. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest zestawienie ekoskóry z materiałem. Jedyną regułą o której powinniśmy tutaj pamiętać jest zachowanie kontrastu, który wyróżni siedzisko od korpusu mebla - mówi Magdalena Bosak.
Najchętniej kupowane przez klientów w tym sezonie, są zestawy w odcieniach fioletu i szarości. Wzorzyste tkaniny powoli odchodzą do lamusa - nie są preferowane w większych pomieszczeniach, ponieważ szybko się nudzą i dają wrażenie chaosu. Wzory są jednak dobrym pomysłem np. na poduszki, gdyż ożywiają domową przestrzeń. Dokonując wyboru materiału obiciowego, warto zwrócić uwagę na jego parametry – poza cyklami ścieralności, bardzo ważna jest też wysoka światłotrwałość, dzięki której tkanina nie będzie płowiała pod wpływem promieni słonecznych.
Na podstawie: PointB
Opracowanie: Adam Wróbel
11-06-01 11:40
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.